Jak zadbać o oczy w przypadku wystąpienia objawów Zespołu Suchego Oka?

Zespół Suchego Oka (ZSO) objawia się dolegliwościami, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza okulisty. Pacjenci, zgłaszający się do gabinetu okulisty, skarżą się m.in. na problemy związane z suchością i pieczeniem oczu, nadwrażliwością na światło, uczuciem piasku pod powiekami oraz dyskomfortem podczas oglądania telewizji lub pracy przy komputerze.

Jakie kroki podjąć w razie wystąpienie objawów Zespołu Suchego Oka?

W razie zaobserwowania objawów Zespołu Suchego Oka:

  • Udaj się na wizytę do lekarza okulisty. Lekarz po dokładnym badaniu wykluczy lub potwierdzi Zespół Suchego Oka oraz zaleci odpowiednie postępowanie.
  • Stosuj krople nawilżająco – regenerujące, które uchronią oczy przed dolegliwościami, takimi jak uczucie suchości, zmęczenie, podrażnienie oczu oraz zredukują uczucie dyskomfortu. Po zastosowaniu kilku kropli uczucie dyskomfortu zostanie złagodzone lub całkowicie zredukowane.
  • Pamiętaj o codziennej higienie brzegów powiek specjalistycznymi preparatami, przeznaczonymi do pielęgnacji i oczyszczania podrażnionej skóry. Zastosowanie specjalistycznych chusteczek umożliwia skuteczne i delikatne oczyszczenie powiek oraz ich brzegów z zanieczyszczeń, a także z zalegającej wydzieliny.

Jak zadbać o oczy narażone na wystąpienie objawów ZSO?

Poza stosowaniem nawilżająco-regenerujących kropli do oczu istnieje szereg zasad, których przestrzeganie pomoże w walce z objawami ZSO:

  • Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza okulisty.
  • Unikaj klimatyzowanych pomieszczeń. Osoby, które pracują w biurach z włączoną klimatyzacją, powinny starać się unikać jej po pracy – np. poprzez otwieranie latem szyb w samochodzie, zamiast stosowania sztucznego nawiewu.
  • Unikaj przebywania w pomieszczeniach o zmniejszonej wilgotności powietrza (np. zadymionych, ogrzewanych) – staraj się spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu oraz pamiętaj o nawilżaniu powietrza w swoim domu.
  • Unikaj strumienia powietrza skierowanego bezpośrednio na oczy (np. nawiew samochodowy, powietrze suszarki).
  • Unikaj dymu tytoniowego oraz zadymionych pomieszczeń i palarni, które wpływają na nasilenie objawów ZSO.
  • Zapewnij oczom odpoczynek. W codziennej pracy istotne jest również zapewnienie oczom odpowiedniego odpoczynku. Pamiętaj o przynajmniej minutowej przerwie co pół godziny ciągłej pracy przed komputerem.
  • Pamiętaj o regularnym mruganiu, dzięki temu zapewnisz swoim oczom regularne rozprowadzenie filmu łzowego po powierzchni oka.
  • Unikaj pocierania oczu dłońmi, powoduje to dodatkowe podrażnienie. Ponadto na rękach znajdują się zanieczyszczenia, które mogą przedostać się do oczu.
  • Jeśli rano wykonujesz makijaż, pamiętaj wieczornym dokładnym demakijażu.
  • W wietrzne i słoneczne dni, pamiętaj o okularach z filtrem UV[1].

 

 

Powyższy artykuł ma charakter edukacyjno-informacyjny i nie zastępuje porady medycznej, a także porady lekarskiej.


[1]Pstrągowski M,Cegielska-Perun K, Bujalska-Zadrożny M., Zespół suchego oka w praktyce codziennej, Lek w Polsce VOL 23 NR 5’13 (265); 32-38

Dexoftyal MD

Wyrób medyczny. Nawilżające i regenerujące krople do oczu. Szybka i długotrwała ulga dla suchych i zmęczonych oczu. Podnoszą komfort widzenia. (...)

Nawilżające i regenerujące krople do oczu Dexoftyal dla suchych, łzawiących oczu

Tagi

Serwis oczywistywybor.pl ma charakter edukacyjno-informacyjny i nie zastępuje porady medycznej, a także porady lekarskiej.